FEFCO

ŠTANDARDNÉ KONŠTRUKCIE PRE KARTONÁŽ Z VLNITEJ LEPENKY FEFCO

Systém štandardných konštrukcií vypracovalo Združenie európskych výrobcov vlnitých lepeniek FEFCO.

Pri kartónových obaloch je dôležitý tiež spôsob uzatvárania a prepojenie kontaktných bodov. Aj tie je pri výbere dôležité zvážiť.
Packpoint.sk – Eshop s kartonovými krabicami

Používané identifikačné kódy sú medzinárodne platné a uplatňované vo väčšine európskych štátov. V závislosti od výrobného zariadenia existujú dva hlavné druhy obalov z vlnitej lepenky:

1. Skladacie škatule a debny

skladacie-skatule-FEFCO
FEFCO- Skladacie škatule

Výroba skladacích škatúľ a debien sa uskutočňuje na vysekávacích viacfunkčných strojoch, ktoré ich môžu nadrážkovať, vyseknúť a zlepiť, prípadne zošiť. Slúžia na balenie všetkých druhov tovarov. Škatule sú vyrábané z 2, 3 a 5-vrstvovej vlnitej lepenky. Debny sú spravidla vyrobené z 5-vrstvovej vlnitej lepenky a nahrádzajú drevené debny.

2. Tvarovo vysekávané škatule – prírezy

FEFCO-prirezy
Tvarovo vysekávané škatule -Prírezy

Niektoré obaly sa vysekávajú v plochých lisoch alebo na rotačných strojoch. Používajú sa pre poloautomatické alebo plnoautomatické balenie, kde sa lepia do priestorových obalov, alebo sa tvarovaný prírez skladá manuálne.

Pri tvarovaní obalov je možné použiť rôzne konštrukčné prvky, typy drážok a výsekov ako napríklad: drážky, perfordrážky, perforácie, zipsové perforácie, zosilnené drážky resp. protidrážky, vlnkové výseky, a iné typy výsekov a zásekov. Znak umiestnený na technickom výkrese šípkou udáva smer vlny lepenky.

Najviac používané Konštrukcie v Katalógu FEFCO